Kiedy wymienić filtr paliwa?

wymiana-filtru-paliwa

Regularna wymiana oleju silnikowego to podstawa. Choć producenci zalecają coraz dłuższe interwały tego zabiegu, warto wykonać ją przynajmniej raz w roku (a jeśli wykonujemy duże przebiegi, nawet częściej). Użytkownicy pojazdów z silnikiem diesla powinni pamiętać dodatkowo o wymianie filtra paliwa.

Układ wtryskowy w nowoczesnych silnikach diesla jest niezwykle precyzyjny i skomplikowany, przez co również podatny na awarie. Dlatego należy stosować dobrej jakości paliwo. Jednak nawet przy dobrej jakości paliwie, w układzie paliwowym mogą pojawić się zanieczyszczenia i woda (ta skrapla się głównie w baku). Zarówno zanieczyszczenia, jak i wodę wychwytuje filtr paliwa. Często jego zapchanie jest przyczyną problemów z odpalaniem lub spadkiem mocy.

Niektórzy zalecają wymianę filtra paliwa przy każdej wymianie oleju. Najlepiej przed zimą, gdyż zamarzająca w filtrze woda może tworzyć korek, blokujący przepływ paliwa. Niestety, tak częsta wymiana będzie generować pewne koszty. Zależnie od modelu samochodu, filtr paliwa kosztuje od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Stąd też niektórzy wymieniają filtr raz na dwa lata, co również nie wydaje się rozwiązaniem złym. Należy pamiętać, że częstsze wymiany filtra paliwa to mniejsze ryzyko awarii układu wtryskowego, a te potrafią być niezwykle kosztowne i ceny części i napraw mogą iść w tysiące złotych.

Znakomite wskazówki z motoryzacji publikujemy też na www.torunski.pl.

O wymianie filtra paliwa powinni pamiętać przede wszystkim posiadacze samochodów z silnikiem diesla. W pojazdach napędzanych benzyną nie ma to już tak dużego znaczenia.
Regularna wymiana filtra paliwa, choć nieco kosztuje, pozwala uniknąć dużo większych wydatków w przyszłości. Warto zlecić ją sprawdzonemu warsztatowi, czasem bowiem cała operacja okazuje się bardziej skomplikowana, niż mogłoby się wydawać, a jej niewłaściwe przeprowadzenie może skutkować na przykład zatarciem pompy paliwa. Oszczędzanie na filtrze paliwa się nie opłaca i lepiej o tym pamiętać, jeśli chcemy cieszyć się bezproblemowym użytkowaniem naszego diesla.